علامه طباطبایی

بسم الله الرحمن الرحیم
حمد بی بدایت وسپاس بی نهایت سزاوار وشایستۀ ذاتی است که جهان تاریک را به انوار دانش روشن وصفحات قلوب را به ضیاء معرفت، مزین نمود. و درود فراوان بر سرور کائنات وخاتم انبیاء پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) برآل مطهر وعترت پاکش حضرت فاطمه زهرا(س) وائمۀ دوازده گانه(ع).
خداوند متعال در قرآن مجید خطاب به پیامبر عظیم اسلام می فرماید: «انک لمن المرسلین علی صراط مستقیم» (( سوگند به قرآن حکیم. که تو قطعاً از فرستادگان (خداوند) هستی،بر راهی راست(و مستقیم قرار داری) )).
بدون تردید هر انسانی بلحاظ فطری طالب کمال ودر جستجوی راه وطریق کمال می باشد. گاهی اوقات افراد مختلف برای رسیدن به کمال واقعی دچار اشتباه وغلط شده ومصادیق غیر واقعی وکاذب را به جای مصادیق واقعی وحقیقی،دنبال وبر می گزینند.
اصولا انسان ها به طور فطری وطبیعی افرادی را به عنوان الگو وقهرمان، برای خود انتخاب می کنند؛ وسعی می کنند از این رهگذر به کمال مطلوب خود برسند واز الگوی خود صفاتی وحرکاتی در خود تطبیق نمایند.
این خواستۀ فطری وغریزی طبیعی انسان که با فطرت و آفرینش او سر شته شده است، مورد توجه تربیتی او از سوی خالقش قرار گرفته وبه عنوان تربیت الگویی در مکتب ودین مقدس اسلام جایی ویژه دارد.
خداوند متعال به مقتضای خلقت حکیمانۀ خود ، به این خواسته ونیاز پاسخ مثبت داده ودر طول تاریخ برای بشریت پیامبران ورسولانی به عنوان الگوی کامل فضایل وسجایای اخلاقی فرستاده است.
در آموزه های قرآن مجید، اشخاص متعددی از جمله حضرت ابراهیم خلیل به عنوان الگو واسوه معرفی شده اند. خالق انسان ها،الگوهای معرفی شده را مصادیق واقعی وحقیقی برای رسیدن به کمال وهدایت می داند.
در راس این الگوها واسوه ها ،انسان کامل وجامع ،یعنی رسول خدا حضرت محمد بن عبدالله می باشد که قرآن مجید ازاو به عنان ((اسوۀ حسنه)) یاد می کند.
گزینش انبیای عظام به ویزه سرآمد آنان یعنی پیامبر اکرم به عنوان اسوۀ حسنه بسیار حکیمانه وبر اساس حکمت بالغه الهی می باشد؛چرا که پیامبر گرانقدر، دارای اخلاق عظیم است:«وانک لعلی خلق عظیم»
توصیف اخلاق عظیم از سوی خالق متعال برای پیامبر خاتم یک نکته بیار مهم وقابل تامل میباشد.زیرا که در جای دیگر کلام خداوندی دربارۀ دنیا وآن چه درآن وجود دارد، می فرماید:«قل متاع الدنیا قلیل»
=((متاع وبهرۀ دنیا کم و قلیل است.)) در حالی که در مورد اخلاق پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله می فرماید:دارای خلق واخلاق عظیم وبزرگ است. اگر حضرتش دارای خلق عظیم است،هم گفتاراوگفتۀ خلیق عظیم است وهم رفتار او کردار خلیق عظیم است وپیروی ازخلیق عظیم ،انسان را دارای خلق عظیم می کند.
بلی! خداوند منان دربعد تاسی واقتدا به آن حضرت چنین فرمود:«لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه»و راه اقتدا به خلیق عظیم(رسول خدا) آن است که اخلاق اورا یکی پس از دیگری در خود زنده کنیم.
مگرنه آن است که انسان طالب هدایت وسعادت می باشد. ماکه راه هدایت وکمال را شبانهروز در نماز، درچندین مرتبه از خالق متعال می طلبیم ودر خواست می نماییم ؛با تبعیت از این اسوۀ حسنه ونیکو که خدایش اورا صراط مستقیم معرفی فرموده است ، امکان پذیرمی باشد.
تبعیت وپیروی از رسول مکرم اسلام این مجسمه صراط مستقیم وراه هدایت؛ انسان را در دنیا وآخرت به سعادت وکمال واقعی می رساند. مگرنه آنست که در نماز های خودمان از خداوند منان دایما گام برداشتن در راه وصراط مستقیم را در خواست می نماییم .مگر نمی گویم:«اهدنا الصراط المستقیم» خوباین گوی واین میدان ؛با پیروی از آداب وسنت های رسول گرامی اسلام ، عملا گام در صراط مستقیم خواهیم برداشت.
خالق متعال درکلام مقدس خود (قرآن) از قول رسول مکرم اسلام می فرماید:«واتبعون هذا صراط مستقیم» = ((از من پیروی کنید، راه مستقیم همین است.))

نویسنده: سعید اوستا


پنج شنبه - ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

۴ نظر
4,793 بازدید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (رتبه داده نشده)
Loading...

4 پاسخ به “علامه طباطبایی”

 1. علیرضا صادقی وادقانی می‌گه:

  هم ولایتی های عزیز میتوانند برای شناخت بهتر و بیشتر شخصیت علامه طباطبایی به کتاب شریف مهر تابان (یادنامه علامه طباطبایی) نوشته علامه سید محمد حسین حسینی طهرانی مراجعه نمایند.

 2. صادقی 239 می‌گه:

  همی گویم و گفته ام بارها
  بود کیش من مهر دلدارها

 3. صادقی 239 می‌گه:

  آیت الله کشمیری: در شب وفات علامه طباطبایی در خواب دیدم امام رضا علیه السلام در گذشته(به شهادت رسیده) و ایشان را تشییع جنازه میکنند صبح خواب خود را چنین تعبیر کردم که یکی از بزرگان و علما از دنیا خواهد رفت که در پی آن خبر آوردند حضرت علامه آن عارف کامل و ولی الهی از دنیا رفته است. افاض الله علینا من برکات تربته و تغمده الله فی رحمته.

 4. صادقی 239 می‌گه:

  علامه طباطبایی: چند ایه در قرآن کریم در اطراف کلمه نعمت وارد شده است واز آیات چنین استفاده میشود که مراد از نعمت ولایت است ولایت اهل بیت است یعنی راهی که اهل بیت به سوی حضرت پروردگار پیموده اند و سبیل انان الی الله تعالی است که همان مفام عبودیت محضه میباشد. ( اللهم ارزقنا)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گالری

 • ما مردم وادقان آمدیم
  ما مردم وادقان جمعه آمدیم ما بچه های مسجد جامع وادقان آمدیم. ما جوانان پایگاه بسیج المهدی(عج) وادقان آمدیم تا ثابت کنیم گوش به فرمان امام فرزانه امان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای دامت برکاته هستیم. آمدیم تا نفرت و انزجار خود را از رژیم منحوس و نامشروع و کودک کش صهیونیستی اعلام […]
  جشن بزرگ نیمه شعبان وادقان
  پایگاه مقاومت بسیج المهدی (عج) وادقان باسلام و صلوات به محضر منور و مطهر آقا و مولامون امام عصر(عج) و تبریک نیمه شعبان خجسته سالروز میلاد پرخیر و برکت امام زمان(ارواحنا فداه) به پیشگاه مقدس حضرتش و نائب برحقش امام خامنه ای(دامه برکاته) و همه دوستداران و عاشقانش که این ایام شبانه روز زحمت کشیدند. […]
  دیدار مسئولان نظام با امام خامنه ای
  دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبر انقلاب همزمان با خجسته عید مبعث پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد صلّی الله علیه و آله وسلّم رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در دیدار مسئولان نظام، قشرهای مختلف مردم و میهمانان شرکت کننده در مسابقات بین المللی قرآن و سفرای کشورهای اسلامی، مهمترین نیاز […]
  بازدید رهبر انقلاب
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) با حضور در ستاد فرماندهی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مدت دو ساعت از نمایشگاه دستاوردهای این نیرو بازدید کردند. در این نمایشگاه، دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمینه های طراحی و ساخت پهپادها، سامانه های موشکی ضدناو و بالستیکی […]
 • پنجمین یادواره شهدای وادقان
  همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) پنجمین یادواره شهدای وادقان در محل مسجد جامع وادقان با شکوه تمام برگزار گردید ما مردم  وادقان همیشه پاسدار خون ۳۵ شهید والا مقام روستای وادقان خواهیم بود ما زیر پرچم انقلابی هستیم که با خون هزاران شهید آبیاری می شود. ما با پیروی از دستورات و فرمایشات رهبر […]
  بزرگداشت حماسه ۹ دی در وادقان
  پایگاه مقاومت بسیج المهدی(عج) روستای وادقان: در شام حماسه باشکوه ۹ دی روز بصیرت و میثاق ملت با امام امت مراسم بزرگداشت این روز در محل مسجد جامع برگزار گردید در  مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی در وادقان محقق گرامی  استاد اخلاق و ادب حجت الاسلام شیخ استرکی با تفسیر آیات مربوط به حضرت موسی […]
  روز قدس در وادقان
  برگزاری مراسم روز قدس در وادقان روستای وادقان در شمال شهرستان کاشان قرار دارد. در روستای وادقان پایگاه مقاومت بسیج مزین به نام حضرت صاحب العصر والزمان ارواحناه فداه مزین گردیده است که مامنی برای جوانان انقلابی و پاک  روستای وادقان است. این جوانان که جان برکفان رهبر آزاده اشان هستند در هر زمانی منتظر […]
  جشن نیمه شعبان وادقان
  پایگاه مقاومت بسیج المهدی(عج) روستای وادقان در سالروز میلاد باسعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت صاحب العصر والزمان ارواحنا فداه جشن باشکوه نیمه شعبان در محل پایگاه برگزار کرد. تصاویری از جشن نیمه شعبان وادقان جشن نیمه شعبان وادقان این جشن که هر سال با همت جوانان بسیجی روستای وادقان همراه با آذین بندی و […]